Вітаміни-необхідні для людини речовини, які беруть участь у безлічі процесів, що відбуваються в організмі. Більшість цих біологічно активних речовин ми повинні отримувати з їжею. Якщо цього не робити, то виникає авітаміноз, який може призвести до різних розладів нашого здоров’я.
Вітаміни розділені на дві групи: жиророзчинні та водорозчинні. Відповідно для нормального засвоєння жиророзчинних вітамінів потрібні жири, а для водорозчинних – необхідна присутність води.
До жиророзчинних відносяться вітаміни А, Е, К, D, F.
Вітамін А
Вітамін A є антиоксидантом. Він допомагає підтримувати в нормальному стані епітеліальні тканини, нормалізує обмін речовин, бере участь у формуванні кісток і зубів, необхідний для нормального функціонування імунної системи. Цей вітамін підтримує роботу слизових оболонок людини, чим захищає наш організм від проникнення інфекції. Від своєчасного надходження вітаміну А залежить здоров’я сітківки очей, за що його також називають ретинол (від retina, сітківка). Він також відповідальний за здатність бачити при слабкому освітленні.
Ми отримуємо вітамін А «готовим» з риб’ячого жиру, печінки, яєчного жовтка. Крім того, організм людини здатний перетворювати рослинний пігмент бета-каротин в цей вітамін. Бета-каротину багато в моркві, гарбузі, динях, абрикосах, шпинаті, броколі, бобових.
Ознаки дефіциту вітаміну А:
- погіршення зору
- «Куряча сліпота»
- сухість шкіри
- зниження імунітету
- часті респіраторні захворювання
Вітамін Е

Вітамін E міститься в рослинних і тваринних маслах, молоці, печінці, м’ясі, яйцях, пророщених злаках.
Нестача вітаміну Е призводить до безпліддя, порушення роботи нервової і серцево-судинної систем, викликає анемію.
Вітамін D

Вітамін D утворюється в шкірі людини під дією сонячного світла. Крім того цей вітамін можна отримати з їжею. Його багато в молоці, вершковому, маслі, яйцях. Він може запасатися в печінці і жировій тканині і потім у міру потреби поступово витрачатися.
Хронічна нестача цього вітаміну може призвести до рахіту у дітей, а також виникненню остеопорозу у дорослих.
Вітамін K

Вітамін К виробляється в травному тракті нашого організму. Крім того ми отримуємо його з зелених листових овочів, капусти, злаків, печінки, яєць, молочних продуктів.
Ознакою дефіциту вітаміну К є зайва кровоточивість ран, кровоточивість ясен.
Вітамін F

Джерелом ненасичених жирних кислот є в основному рослинні олії: лляну, горіхова, оливкова, кукурудзяна, соняшникова.
Нестача вітаміну F може провокувати розвиток серцево-судинних захворювань, хвороби шкіри, волосся і нігтів.
Всі жиророзчинні вітаміни краще засвоюються з їжі, якщо є продукти, що їх містять, разом з жиром. Враховуйте цю особливість при прийомі їжі. Їжте корисну збалансовану їжу і отримуйте все необхідне для організму.
Коментарі
Дописати коментар